Czytelnia

Jakie zioła na przeziębienie są najlepsze?

Często zaczyna się całkiem niewinnie. Czujesz nasilający się ból głowy, pojawia się katar, a w nocy nie możesz zasnąć. Jeśli zlekceważysz te objawy, zamiast lekkiego przeziębienia możesz nabawić się wycieńczającej organizm grypy. Aby tego uniknąć, zadbaj o swoją odporność i sięgnij po odpowiednie mieszanki ziół. Kiedy doszło już do zachorowania, ziołowe napary również mogą się przydać. Dowiedz się, które warto wybrać, gdy zaatakował Cię wirus. Przeczytaj nasz najnowszy artykuł i poznaj rośliny znane z prozdrowotnego działania!

Czego potrzebuje organizm przy przeziębieniu?

Najczęściej wymienianymi symptomami choroby są bóle głowy i gardła, chrypka oraz gorączka. U dzieci objawy nie odbiegają zbytnio od tych obserwowanych u dorosłych. Przeziębieniu towarzyszy poczucie ogólnego rozbicia, przy którym dodatkowo może pojawić się brak apetytu. Niektórzy nakłaniają chorego do spożywania posiłków, twierdząc, że potrzebuje wzmocnienia. Inni natomiast uważają, że ciało samo upomni się o składniki odżywcze, kiedy schorzenie zacznie ustępować.

Brak chęci do jedzenia łatwo zrozumieć, zważywszy na fakt, że choroba objawia się bólem gardła, cieknącym katarem i nieżytem nosa. Kolejnym symptomem może być suchy kaszel. Z powodu tych dolegliwości organizm jest osłabiony, prócz tego chory nie czuje smaku ani zapachu. Pomocą mogą mu służyć odpowiednio dobrane zioła na przeziębienie i grypę, a także wietrzenie sypialni oraz regularnie nawadnianie.

Jakie zioła są dobre na przeziębienie i grypę?

Naturalne metody wspomagają organizm zaatakowany przez chorobę. W łagodny, a zarazem skuteczny sposób dostarczają mu składniki takie jak witaminy (A, C etc.) oraz minerały, które wzmacniają ciało podatne na infekcje. Mieszanka ziół na przeziębienie może pomóc w minimalizowaniu objawów tak samo jak inhalacje przy użyciu olejków eterycznych. W zależności od stanu zdrowia możesz stosować je samodzielnie albo wspierać nimi konwencjonalne leczenie.

Wśród najpopularniejszych roślin wykorzystywanych przy grypie znajdują się kwiaty czarnego bzu i pierwiosnka, a także ziele szczawiu. Jeżeli dokucza Ci ból zatok, warto posiłkować się mieszanką zawierającą np. ziele werbeny czy korzeń goryczki. Są efektywne w rozrzedzaniu wydzieliny zalegającej w zatokach. W łagodzeniu stanów gorączkowych egzamin zdają wyciągi z ziela wiązówki błotnej i kory wierzby. Kolejne znane od wieków zioła na przeziębienie to kwiatostany z lipy. Mają działanie napotne, więc przynoszą ulgę gorączkującym.

Należy pamiętać o tym, że niektóre rośliny nie mogą być stosowane w naparach dla małych dzieci, gdyż w ich składzie są pochodne salicylowe. Do tej grupy zalicza się np. wspomniana wyżej kora wierzby i wiązówka błotna. Z kolei bezpieczne propozycje to np. czarna porzeczka, którą można podawać nie tylko najmłodszym, ale i kobietom w ciąży. Pomocne są również imbir oraz czosnek, przy czym ten ostatni należy przyjmować z umiarem. Może wywoływać wzdęcia i podrażniać żołądek.

Po jakie mieszkanki ziół warto sięgać?

Niektóre specyfiki z tej kategorii nie są zbyt smaczne, ale dla ich działania warto się przemóc. Na szczęście nie brakuje opcji, które lubimy głównie za ich smak. To owoce i zioła przeciw grypie oraz przeziębieniu, takie jak aronia czy maliny. Mają właściwości witaminizujące, mogą też obniżać ciśnienie. Wiele osób lubi dodawać je do herbaty (nie tylko ziołowej), bo nabierają wtedy pięknego aromatu i głębi. Chcesz poznać kolejne ciekawe propozycje takich mieszanek? Śledź nasze wpisy! Przekonaj się, jak wielki potencjał ma medycyna naturalna!