Czytelnia

Zioła na kaszel suchy i mokry

Zaatakowało Cię przeziębienie lub grypa? Zmagasz się z mokrym lub suchym kaszlem, który męczy Cię w nocy i nie pozwala zasnąć? Kiedy przeczytasz nasz najnowszy artykuł, dowiesz się, jakimi metodami można złagodzić te dolegliwości. Sprawdź, jakie zioła wykrztuśne warto kupić. Poszerzysz wiedzę o roślinach polecanych na odkrztuszanie i przekonasz się, jak łatwo pomóc sobie w powrocie do zdrowia. Zachęcamy do lektury!

Jak pomóc sobie przy kaszlu?

Trudno powiedzieć, który wariant jest bardziej uciążliwy, skoro jeden i drugi wycieńcza organizm – niektórzy twierdzą, że gorszy jest kaszel mokry, bo zmusza chorego do ciągłego pozbywania się wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. Inni natomiast są zdania, że nie ma nic gorszego od suchego kaszlu, który sprawia, że chce się wypluć płuca. Niezależnie od rodzaju to bardzo uciążliwy objaw choroby. Na szczęście można go złagodzić przy użyciu środków farmakologicznych albo naturalnych.

Jeśli mówimy o niekonwencjonalnych metodach minimalizowania takich dolegliwości, warto wspomnieć, że z tym zadaniem całkiem skutecznie radzą sobie zioła na kaszel. Inne będą przydatne przy suchym wariancie, a inne zdadzą egzamin przy mokrym. Możesz z łatwością dobrać odpowiednie do swojego problemu – wystarczy tylko poznać je bliżej. Przykładowo, mogą mieć działanie przeciwkaszlowe albo wykrztuśne, więc przy ich pomocy pozbędziesz się wydzieliny albo ułatwisz sobie zasypianie.

Jakie są skuteczne zioła na suchy kaszel?

Mieszanki ziołowe wykorzystywane w leczeniu przeziębienia oraz grypy są pełne witamin i składników odżywczych. Jeżeli doskwiera Ci suchy kaszel, sięgnij po zioła przeciwkaszlowe. Im szybciej to zrobisz, tym lepiej dla Twojego organizmu. Uporczywe kaszlenie nie tylko przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu. Już po dniu czy dwóch możesz odczuwać bóle mięśni brzucha albo mieć wrażenie, że Twoje gardło jest zdarte.

Aromatyczny napar ma za zadanie nawilżyć jego śluzówkę. Ponadto przynosi ulgę krtani, co tym samym minimalizuje odruch wykrztuśny wywoływany jej przesuszeniem.

Nasze babcie i prababcie doskonale wiedziały, po które gatunki roślin sięgać przy przeziębieniu i grypie. To właśnie te schorzenia sprawiają, że drogi oddechowe tracą naturalne nawilżenie i pojawia drażniące pieczenie. Polecane zioła na suchy kaszel to podbiał oraz kwiat ślazu dzikiego. Sprawdzają się również przy chrypce, gdy czujemy nieprzyjemne drapanie w gardle oraz krtani. Obie rośliny łagodzą dolegliwości i wspomagają powrót do zdrowia. Mają kojące działanie na struny głosowe, prócz tego wspierają układ immunologiczny.

Które zioła sprawdzają się przy mokrym kaszlu?

W odróżnieniu od naturalnych specyfików na suchą odmianę, ziołowe mieszanki na drugi typ wywołują odruch kaszlenia. Przy tym rodzaju dolegliwości wydzielina zalegająca w drogach oddechowych utrudnia oddychanie. Prócz tego męczy, zniechęca do jedzenia i oddziałuje negatywnie na samopoczucie chorego. Zioła na mokry kaszel ułatwiają wydalenie na zewnątrz jej wraz z czynnikami zakaźnymi (bakterie, wirusy).

Jeśli szukasz mieszanki wykrztuśnej, wybierz tę z oregano lub macierzanką. Sprawdza się zwłaszcza przy zapaleniu oskrzeli, bo rozrzedza wydzielinę. Zioła na odkrztuszanie zawierają również tymianek, który zwiększa odporność organizmu. Łagodzi zapalenie gardła i ma pozytywny wpływ na zdrowie układu oddechowego.

Co sprawdza się przy kaszlu?

Jeżeli dokucza Ci odruch kaszlenia, możesz pomóc sobie naturalnymi preparatami na bazie ziół. To samo dotyczy środków wykrztuśnych. Jedne i drugie mają różne formy, począwszy od mieszanek do zaparzania przez pastylki do ssania po soki i syropy. Znajdziesz w nich rozmaite gatunki leczniczych roślin, takich jak prawoślaz, malwa czarna czy porost islandzki. Zapraszamy do czytania kolejnych artykułów o naturalnych metodach leczenia!