Czytelnia

Zioła na niedoczynność tarczycy – co warto stosować?

Współcześnie wielu ludzi cierpi na różnego rodzaju schorzenia wymagające wsparcia specjalisty. Powszechną chorobą jest tzw. Hashimoto, wyniszczająca tarczycę. Ciekawi Cię leczenie naturalne? Przeczytaj nasz artykuł, a poznasz metody wspierania terapii ziołami. Sprawdź, co możesz stosować przy niedoczynności, a jakich produktów powinni unikać chorzy z patologiami tego narządu. Gorąco zachęcamy do lektury!

Co to jest Hashimoto?

Zacznijmy od tego, czym dokładnie jest to schorzenie i jakie są jego objawy. To choroba, w której układ immunologiczny zamiast chronić, atakuje tarczycę. Jest znana również pod nazwą zapalenie tarczycy Hashimoto oraz przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy. Należy do najczęstszych przyczyn powstawania niedoczynności, ale może występować zarówno przy zmniejszonej, jak i normalnej lub podwyższonej czynności gruczołu. Zwykle chorują na nie kobiety w średnim wieku, ale to problem dotykający również mężczyzn oraz dzieci.

Rozwój choroby Hashimoto można podejrzewać, jeśli pojawiają się symptomy takie jak zwiększone zmęczenie, brak koncentracji i kłopoty z pamięcią. Do objawów schorzenia zalicza się także senność, podwyższenie wrażliwości na zimno, opuchlizna twarzy, bladość i suchość skóry oraz zaparcia. Jeśli cierpisz

z powodu bólów mięśni i stawów, odczuwasz ich sztywnienie, może być to przesłanka do wizyty u specjalisty. Niepokojące będzie też nadmierne wypadanie włosów, łamliwość paznokci oraz zbyt obfita menstruacja.

Naturalne metody łagodzenia dolegliwości związanych z niedoczynnością tarczycy

Zazwyczaj terapia opiera się na hormonalnym leczeniu zastępczym. Pacjent przyjmuje odpowiednie hormony, co powinno unormować pracę narządu. Farmakoterapię można dodatkowo wspierać stosowaniem ziołowych mieszanek lub innych preparatów na bazie roślin. Polecane zioła na chorobę Hashimoto to m.in. czarnuszka siewna. Nasiona mają liczne prozdrowotne właściwości, w tym przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i przeciwutleniające. Przygotowany z nich olej może obniżać poziom cholesterolu oraz łagodzić stres oksydacyjny.

Osoby, które interesują naturalne metody leczenia niedoczynności tarczycy, powinny mieć świadomość, że nie każde zioło może być stosowane przy ich chorobie. Między innymi preparaty ziołowe nie powinny zawierać goitrogenów. To substancje wolotwórcze, które mogą przyczyniać się do przerostu gruczołu tarczycowego, a dodatkowo zaburzać wchłanianie jodu. Dobrane do problemu zdrowotnego mieszanki powinny wspomagać przyswajanie witamin oraz składników odżywczych. Przy Hashimoto chodzi m.in. o witaminę B12 i D, jod oraz selen.

Na co uważać przy chorobie Hashimoto?

Ziołowe napary mają przeróżne właściwości. W zależności od tego, co umieścisz w kubku, herbata może np. polepszać stan oraz wygląd włosów i paznokci. Może także zmniejszać uczucie senności, poprawiać pamięć oraz koncentrację. Są produkty na bazie ziół, które zmniejszają masę ciała i zaparcia, a zwiększają za to siłę mięśniową oraz tolerancję na wysiłek.

Jeśli usłyszana od lekarza diagnoza to niedoczynność tarczycy, możesz wdrożyć do terapii leczenie naturalne. Ważne, aby nie podejmować takiej decyzji pochopnie, bo można sobie zaszkodzić. Przykładowo, osoby z chorobą Hashimoto mogą cierpieć z powodu niedoboru jodu i powinny dodać do swojej diety zioła, które mają go dużo. Bogaty w ów składnik jest m.in. wodorost o nazwie morszczyn pęcherzowy. Pacjenci z patologiami narządu tarczycowego muszą jednak uważać, aby nie spożywać go w nadmiarze, bo może dojść do rozrostu wola.

Wśród polecanych produktów można wymienić pokrzywę indyjską, imbir oraz kardamon. Pomocna przy problemie takim jak choroba Hashimoto jest też bakopa i damiana. Leczenie ziołami niedoczynności tarczycy często opiera się również na mieszankach, które zawierają balsamowiec indyjski lub wąkrotkę azjatycką. Ponadto na uznanie zasługuje żeń-szeń indyjski (ashwaganda), słynny z właściwości immunomodulujących.

Naturalne leczenie choroby Hashimoto

Potencjał ziół potrafi niejednego zaskoczyć. Pewne jest to, że warto go poznać. Produkty pochodzenia roślinnego mogą łagodzić wiele dolegliwości. Jednocześnie trzeba mieć na uwadze, że naturalne leczenie schorzenia takiego jak niedoczynność tarczycy powinno być przemyślane. Jeśli nie masz pewności, jakie zioła można stosować jako wsparcie terapii choroby Hashimoto, możesz zgłosić się do naszego gabinetu. Zapraszamy też do czytania kolejnych wpisów!