
Ziołolecznictwo polega na wykorzystywaniu naturalnych właściwości roślin do pokonywania zwyczajnych trapiących nas dolegliwości – takich, które nie wymagają pilnej interwencji lekarskiej. Jedną z nich jest z pewnością przeziębienie, którym zmagamy się zwykle w domowych warunkach. Jak można się przy nim wspomagać ziołami?
Jakie są objawy przeziębienia?
To jedna z najpowszechniejszych chorób, z jakimi zmagamy się często w okresie jesienno-zimowym, warto więc umieć ją szybko rozpoznać i znać sposoby jej zwalczania. Głównym objawem przeziębienia jest niewysoka gorączka, trwająca około 3 dni. Dochodzi do niej katar, często również kaszel oraz ból gardła. Objawy te ustępują samoistnie po kilku dniach, jednak warto wspierać się ziołami w celu szybszego uporania się z nimi.
Jakie zioła wybrać do picia?
W celu zmniejszenia gorączki warto zastosować napar z malin. To krzew, w którego przypadku zarówno owoce, jak i liście mają ciekawe właściwości – te drugie można wykorzystywać w postaci ususzonej właśnie w takich sytuacjach. Sprawdzają się jako zioła na przeziębienie, ponieważ mają właściwości napotne i przeciwgorączkowe – a zatem wspomagają siły obronne organizmu. W przypadku kaszlu warto stosować herbatkę z lipy, która dzięki substancjom śluzowym powleka błonę śluzową gardła i łagodzi ból oraz podrażnienia, a przy tym ma działanie wykrztuśne. Takie zioła do picia warto też mieszać z innymi – z miętą, tymiankiem czy dzikim bzem. Duże ilości substancji wpływających korzystnie na przeziębienie skrócą czas jego trwania i uczynią je znośniejszym.
Co stosować w przypadku kataru?
Nieżyt nosa jest zdecydowanie jednym z najbardziej uciążliwych objawów przeziębienia, ponieważ utrudnia normalne oddychanie i przeszkadza we śnie. Zioła na katar powinny więc zawierać duże ilości olejków eterycznych, które wspomagają oczyszczanie nosa i udrażniają go, ułatwiając oddychanie. Świetnie działać tu będą parówki – czyli napary ziołowe wlewane do miski z gorącą wodą, nad którą należy nachylać się i oddychać, przykrywając głowę ręcznikiem, aby para wodna nie uciekała na zewnątrz. Kilka minut takiej kuracji pozwala świetnie oczyścić drogi oddechowe z zalegającej wydzieliny. Można także nacierać klatkę piersiową olejkiem z oregano lub sporządzić i wykorzystywać maść majerankową, która wspaniale działa na katar. Najzdrowsze zioła do picia to te, które pochodzić będą z czystych pól – pewność co do ich pozyskania masz tylko wtedy, gdy zbierzesz je samodzielnie i ususzysz. Dlatego właśnie warto latem spacerować po oddalonych od szlaków komunikacyjnych łąkach i zbierać zioła, a następnie suszyć je i przetwarzać na maści, olejki czy herbatki.
Jak stosować zioła przy przeziębieniu?
Zioła bardzo trudno przedawkować, dlatego z powodzeniem możesz stosować „kuracje krzyżowe” polegające na miksowaniu picia naparów z nacieraniem się olejkami i robieniem inhalacji. Warto zawczasu przyrządzić ulubione, smaczne mieszanki ziołowe na przeziębienie – sprawdzają się one w każdym domu, gdyż z tą chorobą walczy się często nawet kilka razy do roku, szczególnie gdy ma się dzieci. Jedna lub dwie filiżanki naparu dziennie w połączeniu z inhalacją i kilkoma kroplami olejku do nacierania mogą bardzo dobrze wspomóc tradycyjne metody leczenia.