Czytelnia

Zioła na trądzik – jakie zioła są polecane na trądzik?

zioła na trądzik

Trądzik hormonalny to jedna z najpopularniejszych chorób dermatologicznych, która najczęściej pojawia się w wieku młodzieńczym u chłopców i dziewcząt, a z biegiem czasu samoistnie zanika. Z kolei trądzik różowaty to choroba przewlekła, pojawiająca się u osób z cerą jasną i naczynkową, zwykle około 30. roku życia. Jak sobie z nimi radzić przy pomocy ziół?

Jakie zioła na trądzik hormonalny?

W przypadku tego schorzenia, którego podłożem są zmiany hormonalne, skórze towarzyszy łojotok, który sprawia, że jest ona doskonałym siedliskiem rozwoju bakterii wywołujących krosty. Ważne jest zatem, aby posiłkować się w leczeniu ziołami o charakterze antybakteryjnym i takie też stosować kosmetyki. Dokładne oczyszczanie cery, nawilżanie jej i natłuszczanie, a także odpowiednia dieta mają na celu wyregulowanie gruczołów łojowych i zmniejszenie nadprodukcji sebum. Jakie zioła na trądzik hormonalny są najlepsze? Stosuje się powszechnie fiołek trójbarwny, skrzyp polny czy pokrzywę – pospolite chwasty, które są łatwo dostępne i tanie. Dobrze jest też stosować arnikę – świetne ziele przeciwzapalne, które złagodzi krosty.

Jakie zioła na trądzik różowaty?

Ta odmiana trądziku ma nieco inne podłoże i celem jej zwalczania będzie przede wszystkim niwelowanie zmian zapalnych i wzmacnianie naczyń krwionośnych. Oprócz dobrze działającego fiołka trójbarwnego warto też stosować nagietek oraz rumianek. Bez względu na jego rodzaj powinny one działać przeciwzapalnie, antybakteryjnie i oczyszczająco, dzięki czemu wspomaga się utrzymanie skóry w idealnym stanie. Jakie zioła wybrać na taką przypadłość? Należy pamiętać, że trądzik różowaty to choroba dermatologiczna, która charakteryzuje się okresami zaostrzeń. Prowokują do ich powstawania na przykład alkohol, mocna kawa i herbata, sauna, stosowanie niewłaściwych kosmetyków czy nieprawidłowa pielęgnacja cery. To przypadłość osób o bardzo wrażliwej cerze, dlatego w ich przypadku bardzo ważne jest, aby wyrobić sobie odpowiednią rutynę pielęgnacyjną polegającą przede wszystkim na dokładnym oczyszczaniu i wzmacnianiu bariery ochronnej naskórka.

W jakiej postaci stosować zioła na trądzik?

Najczęściej pokrzywę, fiołek, nagietek czy skrzyp stosuje się w postaci naparów – po przestudzeniu suszu można wykorzystywać go do przemywania twarzy, już po demakijażu i dokładnym oczyszczeniu. Można również pokusić się o stosowanie na przykład maści z arniki – to bardzo chętnie stosowany przy trądziku różowatym preparat, który wspomaga leczenie. W przypadku wariantu hormonalnego warto stosować też oczyszczające parówki z dodatkiem wybranych ziół na trądzik. Nie należy jej robić przy cerze naczynkowej, gdyż jest ona wrażliwa na wysoką temperaturę. Rumianek, kwiaty czarnego bzu czy pokrzywę można też wykorzystywać w formie herbatek do picia – mają świetne działanie antybakteryjne, ale również oczyszczające, a zatem przyspieszają pozbywanie się toksyn ze skóry. Pamiętaj jedynie o tym, aby wybranych ziół nie łączyć z niektórymi lekami, jeśli je zażywasz – zawsze przeczytaj ulotkę, zanim zaczniesz stosować jakiekolwiek dodatkowe zioła wspomagające terapię konwencjonalną.