Ziołolecznictwo

Bluszczyk kurdybanek – właściwości i zastosowanie

jak wygląda kurdybanek

Leczenie ziołami zyskuje z roku na rok coraz więcej zwolenników – zaczynamy doceniać brak chemicznych dodatków w kosmetykach i suplementach. Jednak nie jest ono wcale nowością – to dziedzina nauki znana od setek lat, a zatem doskonale przebadana i przetestowana. Jednym z mniej znanych, ale wartych poznania ziół jest bluszczyk kurdybanek – z pewnością kojarzysz go z łąk i pól, ale czy znasz jego możliwości?

Cechy charakterystyczne tej rośliny

Należy ona do rodziny jasnotowatych, dlatego można ją pomylić z jasnotą purpurową. Ma zdolność do płożenia się po ziemi, pomimo nazwy dość trudno jednak pomylić go z bluszczem – ten pnie się w górę. Jak wygląda kurdybanek? Ma długie łodyżki, z których wyrastają pojedyncze listki o zaokrąglonym kształcie i łagodnym, okrągłym ząbkowaniu. Cechą charakterystyczną są jednak kwiaty – mają kolor fioletowo-niebieski i dość gęsto porastają łodygę w skupionych gronach. Najlepszą porą na zbiory jest początek maja. Jest to jedno z tych ziół, które prawdopodobnie każdy miał okazję kiedyś zobaczyć, lecz mało kto wie, jak się ono nazywa, albo jak wykorzystać je w ziołolecznictwie. Z pewnością jednak warto – bo to bardzo wdzięczna roślina.

Jakie właściwości ma bluszczyk kurdybanek?

Specyficzne działanie konkretnych ziół zależne jest od tego, jaki mają skład substancji czynnych, i w jakim stężeniu one występują. To właśnie z tych wyjątkowych roślin ekstrahuje się poszczególne związki niezbędne do tworzenia leków i suplementów – a zatem poznawszy je i włożywszy odrobinę pracy w przygotowanie ziela, można dużo taniej, a równie skutecznie dbać o swoje dobre samopoczucie. I tak, w bluszczyku znajdują się przede wszystkim:

– glechomina – związek goryczkowy, który jest w tej roślinie najbardziej pożądany;

– garbniki o silnych właściwościach antyoksydacyjnych;

– saponiny, które działają między innymi przeciwzapalnie;

– przeciwutleniające flawonoidy;

– kwasy organiczne wspierające funkcjonowanie jelit;

– cholina korzystna dla pracy wątroby;

To głównie one sprawiają, że bluszczyk kurdybanek ma właściwości, które cenią sobie specjaliści od ziołolecznictwa na całym świecie. Pobudzenie soków trawiennych oraz zwiększenie przepływu żółci przez drogi żółciowe wywoływane przez związki goryczkowe sprawia, że pobudzony zostaje układ trawienny. Bluszczyk kurdybanek ma bardzo silne właściwości detoksykujące organizm, potrafi wiązać toksyny z krwi i usuwać je. Stosujemy go przy chorobach alergicznych, autoimmunologicznych, AZS, w artretyzmie, przy zatruciach toksynami np. z powodu infekcji. Intensywniejsze trawienie pokarmów w żołądku oraz jelitach i sprawniejsze ich wchłanianie oraz wydalanie sprzyja przemianie materii, co z pewnością docenią osoby cierpiące na kłopoty z układem pokarmowym.

Jak stosować kurdybanek?

Ciekawostkę może stanowić fakt, że ze względu na swój specyficzny smak i aromat, to ziele było często stosowane jako dodatek do zup, zamiennie za natkę pietruszki, w wielu rejonach Polski. Można go spożywać na surowo i warto to robić również profilaktycznie, uzupełniając dietę o cenne składniki. Liczne substancje czynne, które zawiera roślina, znane są również ze swoich właściwości przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych i ściągających, dlatego kurdybanek jako zioło można stosować nie tylko wewnętrznie, ale również zewnętrznie, w postaci maści, maceratów czy okładów. Najpopularniejsza forma spożywania tego ziela to oczywiście napar z suszu – używany również do przemywania zmian skórnych. Wspomagająco stosuje się bluszczyk również przy problemach z drogami oddechowymi, gdyż znajdujące się w nim dobroczynne związki pomagają w oczyszczaniu ich.

Kiedy lepiej nie stosować kurdybanka?

Zioła z reguły są produktami, które można z powodzeniem stosować samodzielnie bez konsultacji z lekarzem, gdyż należą do bezpiecznych. Jednak nie oznacza to, że można stosować bluszczyk kurdybanek bezrefleksyjnie. Przeciwwskazania do jego stosowania to przede wszystkim ciąża i okres karmienia piersią z uwagi na brak badań potwierdzających jego bezpieczeństwo w tym szczególnym czasie – dotyczy to jednak niemal wszystkich ziół i większości leków. Wysokie ilości garbników mogą wywoływać u osób szczególnie wrażliwych nieprzyjemne reakcje, na przykład bóle głowy. Oprócz tego picie kurdybanka w formie naparu może być niekorzystne u osób zmuszonych do stosowania diety lekkostrawnej, nieobciążającej układ pokarmowy.