Czytelnia

Zioła na wypadanie włosów – jakie stosować?

Wiele osób, kobiet i mężczyzn, w różnym wieku, zmaga się z problemem przerzedzania się czupryny. Może mieć on różne podłoże. Nadmierne wypadanie włosów może być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, chorobą lub predyspozycjami genetycznymi, ale też ubogą dietą lub niewłaściwą pielęgnacją. W wielu przypadkach sięgnąć można po zioła na wypadanie włosów, np. w postaci wcierek. W artykule przedstawimy kilka z nich. Warto też pamiętać, że naturalne sposoby na poprawę kondycji skóry głowy mogą przynieść również dodatkowe korzyści, np. pobudzić wzrost nowych włosów. Dowiedz się więcej!

Przykłady ziół, które mogą ograniczyć wypadanie włosów

O takie rośliny bardzo często pytają osoby pragnące dbać o urodę w sposób naturalny. Jakie zioła na wypadające włosy można wybrać?

Oto ich lista:

  • pokrzywa – kosmetyki, a także płukanki przygotowywane na bazie tej rośliny, są bogate we właściwości odżywcze. Zawierają składniki mogące wpłynąć korzystnie na kondycję włosów. To szansa na ich wzmocnienie, a tym samym zapobieganie łamliwości oraz nadmiernemu wypadaniu;

  • łopian – to zioło pomocne w ograniczaniu szkodliwego wpływu dihydrotestosteronu na skórę głow, więc produkowane z niego kosmetyki mogą zminimalizować problemy z wypadaniem włosów;

  • kozieradka – powstają z niej preparaty kosmetyczne, np. wcierki, a także przygotowywane samodzielnie w domu płukanki. To zioło na włosy wypadające i osłabione, które może nie tylko zapobiec ich wzmożonej utracie, lecz również przyspieszyć porost;

  • żeń-szeń – pozwala wzmocnić cebulki. Stosowanie kosmetyków z wyciągiem z tej rośliny może sprawić, że włosy będą mniej podatne na wypadanie.

Jak korzystać z ziół?

Gdy wiadomo już, co stosować, by poradzić sobie z tym problemem, pora poruszyć kwestię metod kuracji. Najlepsze efekty w zakresie ograniczania wypadania włosów dają preparaty przeznaczone do wcierania w skórę głowy, gdyż to od silnych, odżywionych cebulek zależy kondycja pasm, a także tempo ich wzrostu. Znaczenie w pobudzaniu ukrwienia skóry głowy, co odżywia i dotlenia cebulki i mieszki, ma też jej masaż, który wykonuje się podczas aplikacji tzw. wcierek czy olejków. Masaż warto też wykonać, stawiając na płukanki. Oczywiście w sprzedaży można też znaleźć preparaty odżywcze z ziołami, ale maski czy odżywki nakładane na pasma są w stanie jedynie je nawilżyć i domknąć łuski, na wypadanie czy porost nie podziałają.

Osoby ceniące naturę mogą też sięgnąć po preparaty ziołowe do użytku wewnętrznego, jak zioła do picia, w formie suszu roślinnego czy gotowych do zaparzenia herbatek. Mają one zwykle łagodny smak, choć niektóre, jak skrzyp, mogą być gorzkawe. Herbatki takie to pokrzywa czy kozieradka, ale też specjalne mieszanki ziół. Gdy zaś nie przepada się za sporządzaniem naparów czy niełatwo jest na to znaleźć czas, alternatywą są tabletki i kapsułki. Wybierając je, warto jednak zwracać uwagę na ich skład, by były w pełni naturalne. W przypadku herbatek i suszu można mieć pewność co do braku w składzie chemicznych substancji.

Naturalne sposoby na urodę

Kosmetyki na bazie ziół mogą ograniczać wypadanie włosów, zagęszczać je i przyspieszać ich wzrost, a wszystko to w sposób zgodny z naturą. Wcierki czy olejki, nie tylko kosmetyczne, ale też eteryczne, również wykorzystywane w dbaniu o urodę, dostępne są w szerokim wyborze i wykonywane także z takich roślin jak rozmaryn, lawenda czy cedr. Wybierając je, pamiętaj jednak, że każda kuracja wymaga czasu i systematyczności. Niezależnie od metody, w przypadku natury kluczowe jest cierpliwe oczekiwanie na efekty, a także dbanie o ogólną kondycję organizmu, co również ma wpływ na zdrowie włosów.