
Stres, zła dieta czy niedostatek snu mogą negatywnie oddziaływać na organizm. Nie bez znaczenia pozostaje też zanieczyszczenie powietrza (smog), które odczuwamy zwłaszcza zimą. Ciało niekiedy reaguje na te czynniki intensywnym bólem głowy, który nie ustaje mimo przyjęcia środka przeciwbólowego. Dolegliwości bywają tak uporczywe, że towarzyszą im nadwrażliwość na światło i dźwięki oraz mdłości. Czy to migrena? Przeczytaj nasz artykuł, a poznasz zioła lecznicze uważane za pomocne w takich sytuacjach. Zachęcamy do lektury!
Czy ból głowy to migrena?
Na początek warto podkreślić, że nie przy każdym kłuciu, pulsowaniu czy łupaniu pod czaszką możemy uznać, że mówimy o migrenowym bólu głowy. Czasami to zwykłe dolegliwości bólowe, co nie znaczy oczywiście, że można je lekceważyć. Zazwyczaj są trudne do zlokalizowania, bo mamy wrażenie, że boli nas cała głowa. Takie symptomy pojawiają się z różnych przyczyn. Niektórzy mogą na nie cierpieć z powodu braku snu, inni są wrażliwi na wahania ciśnienia atmosferycznego, jeszcze innym doskwiera zmęczenie. Mogą być to również objawy schorzeń, np. neurologicznych, okulistycznych czy ogólnoustrojowych.
W porównaniu ze standardowym bólem głowy migrena to znacznie poważniejsza przypadłość. Niestety długo była lekceważona, a chorujące na nią osoby słyszały, że przesadzają bądź symulują. Tymczasem to choroba mózgu, która nie tylko wywołuje niezwykle uciążliwe dolegliwości. Może być groźna dla zdrowia albo życia. Chorzy mogą odczuwać nudności lub wymiotować, być bardziej wrażliwi na hałas i światło. Migrenowe dolegliwości są charakterystyczne i trudno je pomylić z innymi. To bolesne pulsowanie, które nasila się przy aktywności. Zwykle występuje po jednej stronie czaszki.
Jak radzić sobie z migreną w naturalny sposób?
Cierpienie z powodu nagłego ataku choroby jest tak uporczywe, że chorzy są wyłączeni z jakiejkolwiek aktywności. Nie mogą skupić się na pracy ani na niczym poza bólem. Czasami sięgają po silne leki przeciwbólowe, bo nic innego im nie pomaga. Można jednak spróbować pomóc sobie łagodniejszym sposobem – sięgnąć po lecznicze zioła na migrenowy ból głowy. Przy ich pomocy można zminimalizować objawy, a także wzmocnić organizm. Wsparcie w postaci ziołowych naparów to naturalna metoda leczenia znana od setek lat.
Poza piciem mieszanek z wyselekcjonowanych roślin należy zadbać o otoczenie, w którym przebywamy. Kiedy czujesz charakterystyczny ból głowy, potrzebujesz spokoju i ciszy. Usuń z pokoju źródła mocnych woni (świeczki zapachowe etc.). Zasłoń też okna. Ulgę przy migrenowych dolegliwościach mogą przynieść kompresy (zimne lub ciepłe), a także nacieranie skroni olejkami. Sprawdzi się m.in. lawendowy bądź miętowy, słynący z relaksujących właściwości. Niektórzy przy migrenie stosują lecznicze masaże karku, uciskają tętnicę skroniową albo moczą stopy. Sprawdź, co zdaje egzamin u Ciebie.
Jakie zioła pomagają na migrenę?
Kiedy cierpisz z powodu takich dolegliwości, warto wspomagać się różnymi opcjami naturalnego leczenia. Nasze babki przy uciążliwych migrenowych bólach wykorzystywały potencjał roślinnych naparów. Jakie są zioła lecznicze stosowane na migrenę? Z przeciwbólowego działania są znane m.in.: pierwiosnek, kozłek lekarski, lepiężnik, glistnik jaskółcze ziele ziele bukwicy oraz szyszki chmielu. Zdaniem wielu osób pomagają się wyciszyć, obniżają aktywność układu nerwowego, a także zmniejszają napięcie mięśni.
W dawnych poradnikach można znaleźć również informacje o innych roślinach leczniczych. Sprawdzone zioła na ból głowy to złocień maruna (wrotycz maruna), geranium, krwawnik i rumianek. Warto przetestować też
kłącze imbiru oraz korę wierzby. Kolejne propozycje dla osób poszukujących naturalnych metod leczenia migrenowych dolegliwości to: malina, bez czarny oraz lipa. Prócz tego do popularnych leczniczych roślin zalicza się melisa lekarska, od lat stosowana na migreny.
Co robić, gdy migrena wciąż wraca?
Nie należy zapominać, że ból głowy to sygnał od organizmu, komunikat informujący o jakimś problemie zdrowotnym. Nie wystarczy przyjąć odpowiedni środek, aby mu zaradzić. Jeśli migrena powraca, warto wziąć pod uwagę leczenie. Zioła lecznicze są wsparciem przy migrenowych przypadłościach, ale objawy mogą świadczyć o poważniejszych schorzenia, np. neurologicznych. Zapraszamy do śledzenia kolejnych wpisów. Będziemy się w nich pochylać nad naturalnymi metodami uśmierzania dolegliwości. Zapraszamy!