Cierpisz na nadciśnienie, schorzenia stawów, żylaki czy zakrzepicę? W leczeniu bądź łagodzeniu objawów może pomóc Ci hirudoterapia we Wrocławiu. W Marunie wykonujemy zabiegi z użyciem pijawek lekarskich w atrakcyjnej cenie. Zostały wyhodowane w sterylnych warunkach. To wpływa na poczucie komfortu osób, którym stawiamy pijawki. Warto sprawdzić opinie naszych pacjentów.
Co to jest hirudoterapia?
Pod pojęciem hirudoterapii kryje się naturalna metoda leczenia polegająca na stawianiu pijawek lekarskich (z łac. hirudo medicinalis, od czego pochodzi nazwa tej techniki). W Niemczech, Wielkiej Brytanii czy USA została ona zatwierdzona jako oficjalny sposób leczenia stosowany przez lekarzy, praktykowany w szpitalach, a nawet refundowany.
Sposób ten znany jest już od setek lat, choć oficjalnie przyjęto go w 2005 roku. Niegdyś stawianie pijawek lekarskich służyło do „upuszczania krwi”, ponieważ wierzono, że organizmy te pomagają zlikwidować rozmaite dolegliwości bólowe oraz choroby, na które nie działają inne metody lecznicze.
Kiedy można stosować hirudoterapię?
Istnieją różne wskazania do stosowania metody. Stawianie pijawek we Wrocławiu odbywa się zazwyczaj pomocniczo w innych terapiach. Hirudoterapia wspomaga leczenie i łagodzenie objawów wielu chorób i schorzeń układu naczyniowego (takich jak nadciśnienie, zakrzepica czy żylaki) oraz układu ruchu, zwłaszcza w schorzeniach stawów i uszkodzeniach powstałych mechanicznie, np. rozległych stłuczeń, siniaków i krwiaków
Zabiegi hirudoterapii mogą być też pomocne w przypadku chorób ginekologicznych, dermatologicznych, neurologicznych, otolaryngologicznych, urologicznych oraz stomatologicznych. Metoda bywa przydatna w schorzeniach układu oddechowego (w tym alergiach), pokarmowego (takich jak wrzody żołądka i dwunastnicy) i narządu wzroku. Pijawki lekarskie we Wrocławiu można zwykle stosować również w razie takich dolegliwości, jak:
- choroba niedokrwienna,
- choroby skóry,
- choroby kobiece,
- obrzęki powypadkowe,
- trudno gojące się rany,
- procesy starzenia,
- wysoki cholesterol,
- choroby stawów (barki, kolana, mniejsze stawy)
- choroby wątroby
Lekarskie pijawki we Wrocławiu w atrakcyjnej cenie w Marunie bywają też przydatne w wielu innych schorzeniach i sytuacjach. Pijawki mogą być pomocne w przypadku nerwicy, depresji, cukrzycy, chorób tarczycy, wątroby, nerek, płuc i oskrzeli, a nawet problemów z prostatą, impotencji i bezpłodności. Ze względu na przeciwbólowe i przeciwzapalne właściwości uwalnianych substancji hirudoterapia bywa też wykorzystywana w sytuacji dolegliwości bólowych, w tym rwy kulszowej, hemoroidów, bólu kręgosłupa, stawów, serca oraz zapalenia korzonków nerwowych.
Przeciwwskazania do stawiania pijawek lekarskich
Dzięki właściwościom substancji zawartych w tych niedużych organizmach hirudoterapia może być wsparciem w walce z wieloma dolegliwościami. Istnieją jednak przeciwwskazania do jej stosowania. Stawianie pijawek lekarskich jest niewskazane u dzieci poniżej 10. roku życia, kobiet w ciąży oraz osób z niedociśnieniem. Z terapii nie powinny też korzystać osoby chorujące na anemię, skazy krwotoczne, zakrzepicę żył głębokich, hemofilię oraz inne choroby krwi związane z niedoborem czynników krzepnięcia.
Ponadto przeciwwskazaniem do stosowania tej metody są:
- ostre stany infekcyjne,
- ciężka alergia, w tym zwłaszcza na substancje wydzielane przez pijawki lekarskie,
- zaburzenia w gojeniu ran,
- nowotwory i schorzenia grzybiczne skóry,
- krwawienia z przewodu pokarmowego oraz nadżerkowe zapalenie błony śluzowej żołądka.
Z zabiegów hirudoterapii nie powinny też korzystać osoby stosujące kwas acetylosalicylowy, antykoagulanty, inhibitory agregacji trombocytów oraz niesteroidowe leki przeciwzakrzepowe. Nie należy ich przeprowadzać u chorych nieprzytomnych.
Uczestnicząc w hirudoterapii, warto pamiętać o stałym kontrolowaniu schorzenia i kontakcie z lekarzem. Przed rozpoczęciem zabiegów należy upewnić się, że nie istnieją przeciwwskazania medyczne ani ryzyko związane z ich przeprowadzeniem.
czytaj więcej
Jak działa hirudoterapia?
Kiedyś sądzono, że stawianie pijawek lekarskich pomaga pozbyć się „złej krwi” z organizmu. Dziś wiadomo, że działanie tych małych żyjątek wynika z substancji wydzielanych przez ich gruczoły ślinowe. Ze względu na ich liczbę i różnorodność są one określane ogólną nazwą SGS (Salivary Glands Secretion) lub hirudozwiązkami. Nie bez przyczyny te niewielkie organizmy bywają nazywane „żywym laboratorium farmakologicznym”. Obecnie stwierdza się obecność aż 115 związków, z czego dotychczas sklasyfikowano połowę. Do najważniejszych należą:
- środek znieczulający – nie został on zidentyfikowany, ale przypuszcza się, że substancją o takim działaniu jest enkefalina lub acetylocholina;
- substancje rozszerzające naczynia krwionośne;
- hirudyna – najsilniejszy znany inhibitor trombiny, blokujący zarówno trombinę krążącą w organizmie, jak i związaną ze skrzepem. Spowalnia krzepnięcie krwi. Działa przeciwzakrzepowo, antyzapalnie i rozszerzająco na naczynia krwionośne. Prawdopodobne jest też korzystne działanie substancji w leczeniu zwłóknienia płuc i powikłań cukrzycowych;
- bdellina – działa przeciwzapalnie. Hamuje działanie akrozyny, plazminy i trypsyny;
- eglina – wykazuje silne działanie przeciwzapalne, dzięki czemu bywa stosowana m.in. w leczeniu choroby Crohna, kolagenazy oraz proteolizie zakrzepów, które powstają przy sepsie;
- hialuronidaza – jeden z ważniejszych antykoagulantów. Przyspiesza przebieg reakcji chemicznych i ułatwia rozprzestrzenianie związków w organizmie.
- inhibitor czynnika Xa – działa przeciwzakrzepowo dzięki hamowaniu aktywności czynnika Xa. Może być przydatny w leczeniu zapalenia kości i stawów oraz RZS;
- serotonina – zwęża naczynia krwionośne;
- substancje antygrzybicze i antybakteryjne, zwalczające m.in. bakterie E. coli, B. cereus, P. aeruginosa, S. aureus, S. typhi oraz grzyby C. neoformans i C. albicans.
Jakie korzyści może zapewnić hirudoterapia?
Zawartość przedstawionych wyżej substancji może sprawić, że lekarskie pijawki we Wrocławiu w Marunie
przyniosą efekty w walce z różnymi dolegliwościami. Wytwarzane przez nie hirudozwiązki pomagają niwelować dolegliwości bólowe i wspomagają organizm w leczeniu miażdżycy, chorób płuc, żylaków, nadciśnienia i wielu innych schorzeń. Dzięki nim rany mogą goić się szybciej, co sprawia, że te niewielkie organizmy można stawiać również osobom po replantacjach i zabiegach plastycznych.
Jak przygotować się do zabiegu hirudoterapii?
Zabieg hirudoterapii trwa zwykle około godziny. Dokładną liczbę i czas trwania zabiegów określa hirudoterapeuta. Przynajmniej 24 godziny przed spotkaniem nie należy stosować balsamów, perfum, mydeł ani innych kosmetyków zapachowych. Nie wolno pić alkoholu, mocnej herbaty i kawy ani spożywać potraw z czosnkiem i ostrymi przyprawami (np. curry, kurkumą, chili i innymi).
Po zabiegu należy odpoczywać i zrezygnować z aktywności fizycznej. Krwawienie z miejsc, do których przystawiono pijawki, może trwać nawet do 24 godzin. W tym czasie najlepiej jest leżeć, a po jego ustaniu zaleca się zdjęcie opatrunku i pozostawienie tego miejsca otwartego, bez owijania bandażem i naklejania plastrów. Rany nie należy moczyć, myć ani drapać.